Egészség védelem, Megelőzés
Nyomtatás

A tinnitus, más néven fülzúgás gyakori okai és néhány lehetséges megoldás

Kasa Henrietta
Találatok: 1651

A mondás szerint ha cseng a fülünk, jó hírt hallunk. A gyakori fülcsengés ellenben nem jó hírek tucatjával, hanem mindennapos kellemetlenséggel jár. Mit tegyünk ilyen esetben? 

Egy férfi ül a földön és pohártelefont tart a füléhez. A tinnitus, más néven fülzúgás gyakori okai és néhány lehetséges megoldás

A néhány percig fennálló fülzúgásnak sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, ám a hosszabb ideig tapasztalt, netán gyakran visszatértő tinnitus életmódbeli változtatásokat is indokolttá tehet, ezért semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni. De vajon mi állhat a fülcsengés hátterében, és mit tehetünk ellene?

Mi az a tinnitus?

A tinnitus elnevezés a fülben fellépő, a legtöbb esetben csengésként vagy zúgásként jellemzett hangra utal, azonban vannak, akik tompa sípolásként, fütyülésként, vagy zümmögésként írják le. A fantomhangként is ismert tinnitus esetében nincs külső hangforrás, ám a jelenség gyakran zavarhatja a környezetünkből származó valódi hangok megfelelő észlelését. A kortól függetlenül előforduló, egy, vagy mindkét fülben hallott fülzúgás hátterében többek között stressz, sérülések, illetve hiánybetegségek is állhatnak, ebben a bejegyzésben ezek közül veszünk szemügyre néhányat, illetve a lehetséges megoldásokról is szót ejtünk. 


A tinnitus lehetséges okai

Külső tényezők

A rendszeres, nagyon hangos hangoknak való kitettség könnyen okozhatja a fül belső károsodását, mely megváltoztatja az agy hangfeldolgozási módját, így olyan állapotok is felléphetnek, mint például a tinnitus. Vizsgálatok szerint azok, akik légkalapácsot, láncfűrészt vagy más hangos szerszámot használnak, nagyobb valószínűséggel tapasztalnak tinnitust. Ezen felül a hangos zene próbateremben, koncerten, vagy fejhallgatón való hallgatása szintén eredményezhet átmeneti fülzúgást.

Gyógyszermellékhatások

Bizonyos készítmények alkalmazása néhány esetben fülzúgást, vagy akár az ototoxicitásként is ismert halláscsökkenést vagy halláskárosodást is okozhat. A következő gyógyszerek hosszantartó vagy túlzott alkalmazása gyakran áll a tinnitus hátterében:

Mögöttes egészségügyi állapotok

A fülcsengés gyakran egy mögöttes állapot tüneteként vagy szövődményeként jelentkezik, ide tartoznak például a következők:

Néhány szó a káliumhiányról

Egyes kulcsfontosságú tápanyagok, mint például a kálium hiánya szintén okozhat fülzúgást. Ha lefekvéskor szívdobogás-érzést tapasztalunk a fülben, okkal gyanakodhatunk a hipokalémiára, vagyis a káliumhiányra. Ez az állapot leggyakrabban akkor alakul ki, ha nagymértékű folyadékvesztést tapasztalunk, de a szénhidrátban gazdag étrend és túlzott cukorbevitel is állhatnak a hátterében. Egyes vizelethajtók és más gyógyszerek hatásaként is kialakulhat káliumhiány, mely nemcsak fülzúgáshoz, hanem további panaszokhoz vezethet, így a hipokalémia, illetve az az okozta tünetek megfelelő kezelése kiemelkedően fontos. Ha az alábbi, káliumhiányra is utaló jeleket tapasztalunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz:

A kálium megfelelő szintjének fenntartásához elengedhetetlen a változatos táplálkozás. Igény esetén fogyaszthatunk káliumot is tartalmazó készítményeket, mint például a Mannavita ElektronyK+ italpor, mely nem csak káliumot, hanem további kulcsfontosságú elektrolitokat és ásványi anyagokat is tartalmaz. 

Hogyan előzhető meg és enyhíthető a fülzúgás?

A stressz és az azzal gyakran összefüggő magas vérnyomás csökkentésével gyakran megelőzhető és csillapítható a fülcsengés, illetve ajánlott kerülni a hangos zajoknak való kitettséget is. Gondoskodjunk a tápanyagok megfelelő beviteléről változatos táplálkozással és igény esetén étrend-kiegészítők segítségével. Állapotunktól és életmódunktól függően orvosunk az alábbi kezelési módszereket is javasolhatja fülzúgás esetén:

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC2686891/

https://www.nidcd.nih.gov/health/tinnitus

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25726282/

https://www.ata.org/tinnitus/treatment

https://www.ata.org/tinnitus/therapies

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC6102331/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/PMC3648706/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.