Mik azok a fitonutriensek, és miért érdemes többet fogyasztanunk belőlük?

A fitonutriensek számos módon támogathatják egészségünket. Tudjunk meg többet az egyes típusokról, azok jótékony hatásairól, valamint leggazdagabb forrásaikról!

Narancs, gránátalma és szőlő. Mik azok a fitonutriensek, és miért érdemes többet fogyasztanunk belőlük?

Mik azok a fitonutriensek?

A fitonutriensek olyan, a növények által előállított, természetes vegyületek, melyek elsődleges feladata, hogy megvédjék a növényt a kártevőktől és más potenciálisan káros környezeti hatásoktól, például az erős napsugárzástól. Az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású fitonutriensek az emberi szervezetre is jótékonyan hatnak. Mivel nagy mennyiségben megtalálhatók a különböző zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, diófélékben, valamint a teákban és fűszernövényekben, könnyedén gondoskodhatunk rendszeres bevitelükről.


Változatos étrend - sokoldalú egészségvédő hatás

A fitonutriensek számos módon védhetik és fokozhatják egészségünket, így minél több fajtáját fogyasztjuk e jótékony vegyületeknek, annál átfogóbb egészségvédő hatást érhetünk el. A fitonutriensek különböző típusait szerencsére elegendő mennyiségben bevihetjük a változatos étrenden keresztül. Igény szerint koncentrált hatású étrend-kiegészítők formájában is alkalmazhatjuk ezeket. Lássuk, hogyan védik egészségünket az egyes fitonutriensek, és miként vihetünk be ezekből elegendőt!

Flavonoidok

A fitonutriensek legnagyobb csoportjába tartozó, erős antioxidáns hatással rendelkező flavonoidok hozzájárulnak a sejtek közötti hatékony kommunikációhoz, valamint csökkenthetik a gyulladások és a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is. Emellett gátolhatják egyes daganatok terjedését, így a rákos megbetegedések megelőzésében is fontos szerepet játszhatnak. A flavonoidok további csoportokra bonthatók, ide tartoznak az antocianinok, a izoflavonok, a flavonok, a flavanonok és a flavonolok is.

A flavonoidokban természetesen gazdag élelmiszerek közé tartozik például a zöld és a mate tea, a kávé, a hüvelyesek, a gyömbér, a grapefruit, az alma és a vöröshagyma is.

Ajánlott termék: Flavin7

Fitoösztrogének

A fitoösztrogének hozzájárulhatnak a csontritkulás, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint egyes rákos megbetegedések kockázatának csökkentéséhez. Mivel a fitoösztrogének képesek utánozni az ösztrogént a szervezetben, a fitoösztrogénekben gazdag ételek és étrend-kiegészítők alkalmazása hatékony lehet a hőhullámok és a menopauza más tüneteinek enyhítésében egyaránt. Kiváló forrásai közé tartoznak a szója, a sárgarépa, a narancs, a brokkoli, a kávé és a hüvelyesek is.

Fontos megjegyezni, hogy a fitoösztrogének nem megfelelő alkalmazása felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát, így terápiaszerű alkalmazását illetően konzultáljunk orvosunkkal. 

Karotinoidok

A karotinoidok olyan pigmentek, amelyek a zöldségek és gyümölcsök élénk színéért felelősek. Több, mint 600 fajtájukat különböztetjük meg. Ezek közé tartozik például az alfa-karotin, a béta-karotin, a béta-kriptoxantin, a likopin, valamint a lutein és a zeaxantin is.

A karotinoidok közül több is képes A-vitaminná alakulni a szervezetben. A karotinoidok védik a szem egészségét, támogatják az immunrendszer működését, és csökkenthetik a rák kockázatát is. A karotinoidokban gazdag élelmiszerek közé tartozik a sütőtök, a sárgarépa, a paradicsom, a narancs, a spenót és a kelkáposzta is.

Rezveratrol

A rezveratrol legkoncentráltabban a szőlőhéjban és a borban található, és jól ismert az agy egészségére és a szív- és érrendszer állapotára gyakorolt jótékony hatásáról. A rezveratrol a szőlő mellett megtalálható még az étcsokoládéban, a fekete áfonyában, a földimogyoróban és az eperben is.

Ajánlott termék: Rezveratrol Forte Kapszula

Glükozinolátok

A glükozinolátok segítik a méreganyagok eltávolítását a szervezetből, és egyes ráktípusok megelőzésében is segítségünkre lehetnek. Ezek mellett védhetik a sejteket a károsodásoktól, csökkentik a gyulladásokat, támogatják az anyagcserét, valamint a stressz hatékony kezelésében is szerepet játszanak. A glükozinolátokban gazdag élelmiszerek közé tartozik a mustár, a brokkoli, a kelbimbó és más keresztes virágú zöldségek.

Ellagsav

Az erőteljes gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású ellagsav segíthet a koleszterinszint normalizálásában és egyes rákos megbetegedések kockázatának csökkentésében. Az ellagsav a legnagyobb mennyiségben a málnában található meg, ám az eper, a szeder, a szőlő, a gránátalma és a diófélék is gazdagon tartalmazzák.

Ajánlott termék: Mannavita Gránátalma Gyümölcslé

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25051278/

https://examine.com/summaries/W0OXk9/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5465813/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6390141/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3941826/

https://examine.com/supplements/resveratrol/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7582585/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8885183/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK92772/

Fotó: Polina Kovaleva

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute