A likopin jótékony hatásai és legjobb forrásai

A paradicsomban és a görögdinnyében is megtalálható likopin fogyasztása lenyűgöző egészségügyi előnyökkel jár. Lássuk, hogyan gondoskodhatunk beviteléről!

Likopinban gazdag görögdinnyét vágó férfi. A likopin jótékony hatásai és legjobb forrásai

Mi az a likopin?

A likopin egy élénkvörös színű, antioxidáns hatású karotinoid pigment, amely számos gyümölcsben és zöldségben is természetesen megtalálható. A paradicsom, különösen a főtt paradicsom az egyik legkiválóbb és legismertebb forrása, ám a likopint bőségesen tartalmazzák olyan, hazánkban is népszerű gyümölcsök, mint például a görögdinnye, a grapefruit, a sárgabarack és a goji bogyó. A likopin fogyasztásának számos egészségügyi előnye van, a továbbiakban ezekről is olvashatunk.


Érdekes tények a likopinról

  • A likopin a nevét az egyik leggazdagabb forrásáról, a paradicsomról kapta, melynek tudományos neve Solanum lycopersicum
  • A likopin szerkezetileg rokona az A-vitaminnak, egy másik erős antioxidánsnak.
  • Érdekes továbbá, hogy a likopin a szervezet számára sokkal könnyebben hasznosítható, ha az abban gazdag ételeket főzve, vagy egészséges zsiradékkal, például olívaolajjal fogyasztjuk.

A likopin főbb egészségügyi hatásai

1. Védheti a szív egészségét

A likopin segíthet a LDL-koleszterin szintjének és az artériás merevség mértékének csökkentésében, így a likopinban gazdag ételek rendszeres fogyasztása jelentősen csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.

2. A szem egészségének megőrzése

A likopin más karotinoidokhoz, például a luteinhez és a zeaxantinhoz hasonlóan segít megőrizni a szem általános egészségét és védelmet nyújthat különböző szembetegségekkel, például az öregedéssel összefüggő makuladegenerációval, vagy a szürkehályoggal szemben.

3. Erősítheti a csontokat

Néhány kutatás szerint a likopin hozzájárulhat a csontok egészségének megőrzéséhez és fokozásához. Ez főként az oxidatív stresszt csökkentő hatásának köszönhető.

4. Óvhatja a bőrt

A likopinban gazdag ételek fogyasztása segíthet fokozni a bőr természetes védekezőképességét az UV-sugarakkal szemben, így csökkentheti a napégés kockázatát is. Ez erős antioxidáns tulajdonságainak köszönhető, amelyek segítenek a környezeti tényezők által okozott károk elleni küzdelemben. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a likopin nem véd a bőrrák ellen, így kerüljük a túlzott napon való tartózkodást, illetve viseljünk megfelelő ruházatot és alkalmazzunk fényvédő készítményeket!

5. Potenciális rákellenes hatás

Néhány tanulmány szerint a likopin nagyobb mértékű bevitele csökkentheti bizonyos rákos megbetegedések, például a prosztatarák kialakulásának kockázatát, ám ennek megerősítésére további vizsgálatok szükségesek.

A likopin 10 legkiválóbb forrása

  1. Paradicsom: A legismertebb likopinforrás. Nem csak frissen, hanem főzve is ajánlott fogyasztani, hiszen hőkezelés hatására több likopin szabadul fel belőle. 
  2. Görögdinnye: A görögdinnye nem csak frissít és hidratál, de egészségvédő vegyületekben, köztük likopinban is gazdag.
  3. Grapefruit: Ez a hazánkban is népszerű citrus nem csak C-vitaminban, hanem likopinban is bővelkedik.
  4. Guava: Ez a trópusi gyümölcs a paradicsom mellett a likopin egyik leggazdagabb természetes forrása
  5. Papaya: Gazdag bőrvédő béta-karotinban és likopinban is.
  6. Piros paprika: Nyersen, grillezve és sütve is kiváló a szervezet likopinszintjének fokozására.
  7. Sárgabarack: Jelentős likopintartalommal rendelkezik, frissen és szárítva is kiváló.
  8. Lila káposzta: Ezt a keresztesvirágú zöldséget szintén érdemes rendszeresen fogyasztani a likopin és más antioxidánsok bevitele érdekében.
  9. Sárgarépa: Nem csak béta-karotinban, hanem likopinban is rendkívül gazdag, így remek módja az antioxidánsok szintjének növelésére
  10. Goji bogyó: A hazánkban is egyre népszerűbb goji bogyó ugyancsak hozzájárul a likopin és más karotinoidok beviteléhez.

Ajánlott termék: Mannavita Goji Gyümölcslé
A fenti információk tájékoztató jellegűek! Bár a likopint tartalmazó ételek és étrend-kiegészítők fogyasztása jellemzően biztonságos, fontos betartani a mértékletességet, hiszen a túlzott bevitel úgynevezett lycopenodermiához vezethet, amely narancssárgává teszi a bőrt. Mint minden tápanyag esetében, a likopin hatékonyabb, ha a kiegyensúlyozott, változatos étrend részeként fogyasztjuk. Rákos betegségek esetén konzultáljunk orvosunkkal a likopin biztonságosságát illetően.

Források:

https://examine.com/foods/carotenoids/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK225469/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7464847/

https://examine.com/summaries/1PVPY9/

https://examine.com/summaries/0enx49/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20394143/

Fotó: RDNE Stock Project

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute