10 jel, ami vashiányra utal

A vashiány szinte népbetegségnek számít. Két oka lehet: elégtelen vasfogyasztás, fokozott igény. Milyen tünetek jelzik, ha pótolni kell?

A vashiány kialakulásának egyik oka, hogy nem fogyasztunk olyan ételeket, melyek vasban gazdagok. A mai felgyorsult világban sokszor egyoldalúan táplálkozunk, de az sem ritka, hogy a gyorséttermi ételeket, illetve a félkész ételeket választjuk. Ezekkel sajnos nem jut elegendő vas a szervezetünkbe.

A másik problémát az okozhatja, hogy bár gondoskodunk a megfelelő bevitelről, azonban a felszívódást gátolja valami, például egy gyógyszer, esetleg valamilyen más betegség, például fekély.

A vashiány eredhet onnan is, hogy a szervezet igénye megnő és nem gondoskodunk a pótlásról. Ez jellemzően gyerekeknél fordul elő, amikor hirtelen nőni kezdenek, illetve nem ritka terhesség alatt sem.

Bármelyik eset is áll fenn, a szervezet jelez. Az alábbiakban ezeket a jeleket gyűjtöttem össze.

1. Szokatlan fáradtság

A fáradtság az első tünetek közé tartozik, amit a vashiány esetén észlelhetünk. A fáradtságunk oka, hogy hiányzik a vas, amelyre a szervezetünknek szüksége van a hemoglobin előállításához. Ha nincs megfelelő mennyiségű hemoglobin, kevesebb oxigén jut a szövetekbe és az izmokba, így csökken az energiaszint is. A szívünknek is erősebben kell dolgozni azért, hogy oxigénben gazdag vér kerüljön a szervekhez, így ez is okozhat fáradtságot.

2. Sápadtság

A vashiány másik gyakori jele a sápadt, halvány bőr. A hemoglobinnak köszönhetően a vérünk erős színű, viszont ha alacsony a vas szintje, akkor kevesebb a hemoglobin is, így csökken ez az erős szín. Ezt láthatjuk sápadtság formájában.

A sápadtság jelentkezhet az egész testfelületen, de koncentrálódhat például az arcra, az ínyre, az ajkakra, az alsó szemhéjak belsejére, vagy akár a körmökre. Ezeket a testrészeket szokták először megvizsgálni, azonban a pontos diagnózishoz vérvételre van szükség.

3. Légszomj

Ha vashiány áll fenn, akkor ahogy korábban is említettem, csökken a hemoglobin szintje és vele együtt az oxigénszint is. Ha az izmok nem kapnak elegendő oxigént egy-egy tevékenység végzése során, akkor a szervezet úgy reagál, hogy elkezdi növelni a légzés sebességét, hogy oxigénhez jusson.

Ha tehát a megszokott hétköznapi tevékenységek során azt vesszük észre, hogy kifulladunk, például nehezünkre esik felgyalogolni a lépcsőn, pedig máskor nem okozott gondot, akkor gyanakodhatunk vashiányra is.

4. Fejfájás és szédülés

A vashiány miatti fejfájás elsősorban a nőkre jellemző. Gyakran társul hozzá szédülés. Az okok között itt is az alacsony hemoglobin szintet lehet megemlíteni, ugyanis nem jut elegendő oxigén az agyba. Ennek eredményeképpen az agyi erek megduzzadnak, és nyomásérzést és fejfájást okozhatnak.

Bár a fejfájásnak számos más oka is lehet, ennek ellenére ha rendszeresen visszatér, akkor érdemes a vashiányra is gondolni.

5. Szívdobogásérzés

A szívdobogásérzés a vashiány egyik tünete is lehet. Bár a vashiány, a vérszegénység és a szívproblémák közötti összefüggéseket még vizsgálják, a szakértők úgy gondolják, hogy a nem megfelelő oxigénellátás ebben az esetben is problémát okozhat. A vashiány ugyanis együtt járhat az alacsony hemoglobinszinttel, ami pedig nagyobb munkára készteti a szívet.


6. Száraz és sérült bőr és haj

A száraz és sérült bőr és haj is összefüggésbe hozható a vashiánnyal. A vashiány miatt csökkenhet a vér hemoglobinszintje, ami csökkentheti a sejtek számára elérhető oxigén mennyiségét, amely pedig befolyásolhatja a haj növekedését. Ha a haj és bőr oxigénhiányos, akkor szárazzá és gyengévé válhat. A hajhullás szintén jelezheti a vas alacsony szintjét a szervezetben.

7. A nyelv és a száj duzzanata és fájdalma

A vashiány tünetei között fellelhető a duzzadt, gyulladt, sápadt vagy furcsán sima nyelv. Ezek mellett még vashiányra utalhat a száraz száj, az égő érzés a szájban, a fájó vörös repedések a száj sarkában, illetve a szájfekély.

8. Nyugtalan lábak

A vashiányhoz időnként a nyugtalan láb szindrómát is társítják. A nyugtalan láb szindróma azt jelenti, hogy erős késztetést érzünk nyugalmi helyzetben a láb mozgatására. A tünetek általában éjjel rosszabbodnak.

Bár a nyugtalan láb szindróma okai nem teljesen ismertek, mégis azt figyelték meg, hogy a vashiányos vérszegénységben szenvedők körülbelül 25%-ának van nyugtalan láb szindrómája.

9. Törékeny vagy kanál alakú körmök

A körmök is jelzik, ha alacsony a vas szintje. Első tünetek között az elgyengülő, töredező, könnyen berepedő körmöt említik a szakemberek. A vashiány későbbi szakaszában alakulhat ki az úgynevezett kanál alakú köröm, ami azt jelenti, hogy a köröm szélei pedig felemelkednek. Ez azonban ritka mellékhatás, amely a vashiányos embereknek csak körülbelül 5%-ánál fordul elő. Általában csak súlyos vashiányos vérszegénység esetén tapasztalható.

10. Egyéb lehetséges jelek

Egyéb más tünetek is jelezhetik, ha a szervezetünkben alacsony a vas szintje. A következő tünetek más betegségekhez is társulhatnak, ezért ha bármelyiket is észleljük, akkor érdemes egyeztetni a kezelőorvossal.

Vashiányra utalhat például:

  • furcsa ételek utáni vágyakozás (pl. jég, anyag, kréta, papír stb)
  • depresszióhoz hasonló érzések
  • hideg kezek és lábak (ennek oka lehet, hogy kevesebb oxigén jut a végtagokba)
  • gyakori fertőzéses megbetegedések

Forrás:
https://www.healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms 
https://draxe.com/nutrition/iron-deficiency/ 
https://www.healthline.com/health/fatigue 
https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/iron-deficiency-anemia 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26408108/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute