Hajhullás – Mi okozza és mit tehetünk ellene?

Nem kell azonnal kétségbe esni, ha azt tapasztaljuk, hogy hullani kezd a hajunk. Néhány egyszerű dolog is segíthet megállítani ezt a nem kívánt folyamatot.

Mi állhat a hajhullás hátterében?

A hajhullás hátterében rengeteg dolog állhat. Meg kell említeni a hormonális változásokat, mint például a terhesség vagy a változókor, a különböző betegségeket, az egészségtelen táplálkozást és a túlzott stresszt. Ezek mind-mind hozzájárulhatnak hajkoronánk meggyengüléséhez.

A hajhullás egy bizonyos mértékig természetes folyamat. Ezért ha néhány szálat észreveszünk a hajkefén, esetleg a zuhanyzóban, akkor nem kell azonnal megijedni. Kóros hajhullásról akkor beszélünk, amikor naponta 100 vagy ennél több hajszálunk hullik ki. Ilyenkor érdemes több figyelmet fordítani a kiváltó okok megtalálására, a probléma kezelésére, illetve ha az alábbi tanácsok nem hoznak eredményt, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez.

A házi praktikák, valamint az életmódbeli változások hasznosak lehetnek, azonban szükség van némi időre, hogy valóban érezhessük hatásukat. Ne várjunk egy pakolástól azonnal csodát, legyünk türelmesek és alkalmazzuk a kiválasztott módszert vagy módszereket következetesen néhány héten keresztül.

Hormonális problémák a hajhullás hátterében

A hajhullás hátterében hormonális problémák is állhatnak. Ha hosszú időn keresztül magas a szervezetünkben az alábbi hormonok szintje, akkor annak hajhullás is lehet a következménye:

  • inzulin: a túl sok szénhidrátfogyasztás miatt alakulhat ki magas inzulinszint
  • kortizol: a magas kortizolszint egyik okozója a régóta fennálló és kezeletlen stressz
  • IGF hormon: mely egy a máj által termelt hormon, főleg a szójatermékek nagy mértékű fogyasztása miatt emelkedhet meg a szintje
  • ösztrogén: melynek magas szintjét okozhatják a fogamzásgátlók, a szójatermékek, az alkohol vagy akár a koffein is

Életmódbeli változásokkal sokat tehetünk a hormonális problémák által okozott hajhullás enyhítéséért. Első lépésben próbáljuk meg kezelni és oldani a stresszt. Ehhez elengedhetetlen, hogy felismerjük a probléma forrását és megkeressük a lehetséges megoldásokat. A hosszú ideig tartó stresszes állapot ugyanis nem csupán hajhullást eredményezhet, hanem további egészségügyi kockázatokkal is járhat. Próbáljuk meg a felgyülemlett feszültséget testmozgással, esetleg szakember segítségével levezetni, illetve választhatunk természetes étrendkiegészítőket is. Segítségünkre lehet például az aswaganda és a rózsagyökér kivonat.

Ha dohányzunk, esetleg rendszeresen fogyasztunk nagyobb mennyiségű alkoholt, akkor ezek elhagyása is segíthet mérsékelni, esetleg megszüntetni a hajhullást.

További lépésként pedig próbáljuk meg kiváltani a meglévő kozmetikai szereinket természetes, bio és natúr kozmetikumokra, hogy a lehető legkevesebb méreganyaggal találkozzon a szervezetünk.


Étkezési problémák a hajhullás hátterében

Életmódunk mellett az étrendünkre is érdemes nagyobb figyelmet fordítani, ha hajhullást tapasztalunk. A hajszálakat, illetve hajgyökereket leginkább a cukor, a többszörösen feldolgozott modern ételek, az alkohol és a túlzott kávéfogyasztás gyengíti. Amennyire csak tudjuk, csökkentsük ezek arányát a mindennapi étkezéseink során.

Válasszunk helyettük egészséges ételeket, legyen az étkezésünk gazdag például olajos magvakban. Hajkoronánk hálás lesz a tökmag, a chia mag, a lenmag és a kendermag fogyasztásáért, valamint a magas Omega-3 zsírsavtartalmú ételekért, mint például a halételek. Ha nem szeretjük a halat, akkor válasszuk helyette a krill olajat. A Mannavita Krill olajat akár folyamatosan is szedhetjük, nem kell szünetet tartani, így az Omega-3 zsírsavellátást kiegyensúlyozottan biztosíthatjuk szervezetünk számára.

A vashiány szintén egy olyan probléma, amely hajhulláshoz vezethet. Legyen az étkezésünk vasban gazdag, fogyasszunk rendszeresen csirke- vagy marhamájat, spenótot, kagyló és rákféléket, illetve választhatjuk a spirulina algát is, ami egy nagyszerű bio multivitamin.

Hajhullás elleni gyógynövények

Az életmódbeli és az étrendbeli változtatások mellett segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket is. A csalán, a mezei zsúrló, a borsmenta és a rozmaring hatása már régóta ismert. Készíthetünk belőlük főzetet, amit ha kihűtünk, akkor leöblíthetjük vele a hajunkat hajmosás után.

Ugyancsak természetes és kíméletes megoldás lehet, ha pakolásokat készítünk hajunk és fejbőrünk ápolására, táplálására. A méz antimikrobiális hatású, ezért természetes segítséget nyújthat a baktériumok és a gombák, így a hajhullás ellen is. Felhasználásának legjobb módja, ha 1 rész vízhez 9 rész mézet teszünk és minden másnap ezzel kezeljük a hajunkat és a fejbőrünket.

A testi tünetek mellett figyeljünk oda a lelkünkre is. A fenti problémák mellett a hajhullásért néha a lelki problémák is felelőssé tehetők. Ha nem találunk más okot hajkoronánk meggyengülésére, akkor mindenképpen vizsgáljuk meg azt is, hogy nem hordozunk-e valamilyen belső sérelmet magunkban. Férfiak esetében például előfordulhat, hogy a férfi szerepe meggyengül a családban, úgy érzi, hogy elveszíti az erejét, a befolyását, már nem ő a család feje. Ez pedig megmutatkozhat a haj elvesztésében is. Hölgyek esetében szintén okozhat hajhullást a stressz, az elnyomás érzése vagy a túlzott áldozatvállalás. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a kiváltó okokat kell megtalálni és megszüntetni, mert a tünetek kezelése csak bizonyos ideig oldja meg a problémát.

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=ugLFUxqteM0 
https://www.healthline.com/health/herbs-for-hair-growth 
https://www.healthline.com/health/how-to-get-straight-hair#Tips-for-getting-straight-hair-without-using-heat 
https://www.healthline.com/health/thyroid-and-hair-loss 
https://www.organicfacts.net/hair-loss.html  

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 854 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute