Karácsonyfa kiütés – Tudnivalók, kezelési és megelőzési tanácsok

Rózsahámlás, karácsonyfa kiütés – így is nevezik ezt bőrbetegséget, mert a fenyőfa ágaira hasonlító kiütésekkel jár. Nézzük, hogy mit kell tudnunk róla!

Miért hívják a rózsahámlást, vagyis a pityriasis rosea nevű bőrbetegséget gyakran karácsonyfa kiütésnek?

Nem, elsősorban nem azért, mert a fenyőfa okozza, hanem azért, mert a megjelenő kiütések, foltok a fenyőfa ágaira hasonlító formában, függőlegesen és ferdén jelennek meg a bőrön.

Egyes szakemberek úgy vélik, hogy a kiváltó okok között valamilyen vírusfertőzés állhat, azonban a tudomány mai állása alapján nincs pontos bizonyíték arra, hogy mi váltja ki ezeket az érdekes formájú kiütéseket.

A pityriasis rosea, vagyis a karácsonyfa kiütés pikkelyes kiütéseket okoz a testen. A többi, hasonló bőrbetegségtől annyiban különbözik, hogy itt a kiütések szakaszosan jelennek meg. Kezdeti stádiumban csupán egy folt jelenik meg, napokkal, esetleg hetekkel később további foltok válnak láthatóvá. Az első folt rózsaszín és kerek formájú, ez az anyafoltnak is nevezett kiütés általában a legnagyobb, és a törzsön vagy a háton látható. Az anyafoltot úgynevezett lányfoltok követik, amelyek a fenyő ágaira hasonló módon, függőlegesen, illetve ferdén, egymástól kisebb-nagyobb távolságban jelennek meg.

Az érintettek beszámolói alapján a betegek nagy része jól érzi magát, a kiütéseken kívül más panaszt nem tapasztal. Súlyosabb esetben azonban előfordulhatnak influenzaszerű tünetek, például csökkent étvágy, hányinger, fáradtság vagy torokfájás.

Milyen természetes gyógymódokat ismerünk a karácsonyfa kiütés kezelésére?

Zabpelyhes fürdő

Bőrkiütés és bőrbetegség esetén érdemes kerülnünk a forró fürdőket, helyette inkább részesítsük előnybe a langyos vízzel történő, rövid ideig tartó zuhanyzást. Ha mégis a kádfürdő mellett döntünk, akkor is figyeljünk oda arra, hogy a víz ne legyen túl forró, illetve adjunk a fürdővízhez zabpelyhet. Őröljünk meg 1 csészényi zabpelyhet, majd adjuk hozzá a vízhez. Keverjük el jó alaposan, majd vegyünk egy 15-20 perces fürdőt. A zabpehely segíthet csillapítani a viszketést és a gyulladást.


Aloe vera

A bőrbetegségek esetében is rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk a bőr nedvességtartalmára. A megfelelő hidratálás ugyanis elősegítheti a gyógyulást, valamint csökkentheti a tünetek súlyosságát. Az aloe vera az egyik legismertebb természetes bőrnyugtató. Nem csak hidratál, hanem csökkenti a gyulladás mértékét, nyugtatja a bőrt, és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. Ezen felül az aloe vera tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, antioxidánsokkal és zsírsavakkal, amelyek mindegyike támogatja a bőr egészségét. Használhatunk friss aloe vera levelet is, de vásárolhatunk aloe vera gélt is. Mindkettő jótékony hatású lehet, azonban hatékonyságuk fokozható, ha felhasználás előtt egy kicsit lehűtjük őket.

Természetes napfény

Időnként alkalmazzák a pityriasis rosea hagyományos kezelési módjaként a mesterséges ultraibolya fényt, de a szakemberek a természetes napfény pozitív hatásaira is felhívják a figyelmet, ugyanis az enyhe napfénynek való kitettség segíthet a kiütések gyorsabb gyógyulásában. Amennyiben lehetőségünk van rá, tartózkodjunk természetes napfényben naponta öt-tíz percet.

Laza, jól szellőző ruházat

Az izzadás, a túlmelegedés sajnos felerősíti az olyan tüneteket, mint a gyulladás és a viszketés. Éppen ezért, ha ilyen típusú bőrbetegséggel küzdünk, akkor kerüljük az olyan tevékenységeket, amelyek során nagyon megizzadunk (pl. erős testedzés). Ha nem szeretnénk kihagyni a mozgást a mindennapjainkból, akkor válasszunk jól szellőző, kényelmes ruhadarabokat, és az izzasztó edzések helyett inkább tegyünk hosszú sétákat a friss levegőn.

Ugyancsak figyeljünk oda az éjszakai pihenés során viselt ruhákra is. Kerüljük a műszálas, szintetikus anyagokat, helyettük válasszunk jól szellőző, pamutból készült pizsamákat.

Türelem

A szakemberek úgy látják, hogy a karácsonyfa kiütés, vagyis a rózsahámlás az esetek nagy részében magától gyógyul, ezért az egyik legfontosabb dolog, hogy legyünk türelmesek. Azt is megfigyelték, hogy ez a fajta betegség nagy valószínűséggel nem újul ki, ha tehát egyszer legyőztük, akkor nem kell tartanunk attól, hogy újra felbukkan. Ha fogytán a türelmünk, akkor próbáljunk erre gondolni.

Források:
https://draxe.com/health/pityriasis-rosea/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/pityriasis-rosea-topic
https://rarediseases.org/rare-diseases/pityriasis-rosea/

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute