Az egészséges táplálkozás szerepe a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése átfogó megközelítést igényel, amelyben jelentős szerepet játszik a táplálkozás. A következőkben ennek fontosságáról olvashatunk.

Egészséges ételek. Az egészséges táplálkozás szerepe a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében

A 2-es típusú cukorbetegségről röviden

A 2-es típusú cukorbetegség, más néven nem inzulinfüggő diabétesz, egy olyan krónikus állapot, amely során a hasnyálmirigy béta-sejtjei által termelt inzulinra nem reagál megfelelően a szervezet. A 2-es típusú cukorbetegség, ellentétben az 1-es típusúval, amely egy autoimmun betegség, leginkább genetikai és életmódbeli tényezőkkel, például az elhízással és a mozgásszegény életmóddal hozható összefüggésbe. Leggyakrabban felnőtteknél alakul ki, de gyerekeknél is előfordulhat. Bár a 2-es típusú cukorbetegség jelenleg nem gyógyítható, megfelelő életmódbeli és étrendi változtatásokkal hatékonyan kezelhető, sőt akár remisszióba is hozható.

Az 1-es típusú cukorbetegség kezeléséről itt olvashatunk bővebben: Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése - Életmód és táplálkozás


Táplálkozási tényezők, melyeket fontos figyelembe vennünk

Szabályozzuk a szénhidrátbevitelt

2-es cukorbetegség esetén válasszunk alacsony glikémiás indexű, összetett szénhidrátforrásokat, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek és a zöldségek, amelyek lassabban szívódnak fel, és nem okoznak hirtelen növekedést a vércukorszintben.

Ügyeljünk a kiegyensúlyozott étkezésekre

A nap során minden étkezés tartalmazzon egészséges szénhidrátokat, fehérjéket és zsírokat. Ez az egyensúly segít a vércukorszint ingadozásának kezelésében és az energiaszint fenntartásában.

Vegyük figyelembe az adagokat

A megfelelő adagok betartása, a túlevés kerülése, valamint a lassú, nyugodt étkezés szintén segíthet a vércukorszint szabályozásában.

Étkezzünk rendszeresen

Az étkezések következetes időpontokban történő elfogyasztása hozzájárul a stabil vércukorszint fenntartásához, illetve segít megelőzni a túlevést és a rosszullétet.

Vigyünk be sok rostot

A magas rosttartalmú ételek, mint például a gyümölcsök, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek rendszeres fogyasztása fontos, ugyanis a bennük található rostok segítenek lassítani a glükóz felszívódását.

Kerüljük a cukrozott és feldolgozott ételeket

A cukros nassolnivalók, italok és feldolgozott ételek fogyasztásának csökkentése jelentősen mérsékelheti a vércukorszint ingadozását, illetve az esetleges szövődmények kockázatát.

Gondoskodjunk a megfelelő hidratálásról

A rendszeres vízfogyasztás és a hidratáltság fenntartása elengedhetetlen a vércukorszint megfelelő kezeléséhez.

Mit érdemes rendszeresen fogyasztani?

Zöld leveles zöldségek

Míg tápanyagtartalmuk magas, kalóriatartalmuk alacsony, így nem okoznak jelentős emelkedést a vércukorszintben.

Zsíros halak és rákok

A lazac, szardínia, a makréla és a krill az omega-3 zsírsavak nagyszerű forrásai. Az omega-3 zsírsavak javíthatják az inzulinérzékenységet és csökkenthetik a gyulladásokat, így előnyösek cukorbetegek számára.

Ajánlott termék: Mannavita MegaKrill

Magvak és diófélék

A magvak és diófélék remek forrásai a rostoknak, a különböző omega zsírsavaknak és fehérjéknek, így hozzájárulnak a vércukorszint szabályozásához.

Teljes kiőrlésű gabonák

Az olyan teljes kiőrlésű gabonák és álgabonák, mint a quinoa, az amaránt, a barna rizs és a zab glikémiás indexe alacsonyabb, mint a feldolgozott gabonáké, így ha tehetjük, válasszuk ezeket.

Almaecet

Számos kutatás kimutatta, hogy az almaecet segíthet a vércukorszint szabályozásában. Az almaecet javíthatja az inzulinérzékenységet és lassíthatja az elfogyasztott szénhidrátok felszívódását, ami segíthet stabilizálni a vércukorszintet.

Ajánlott termék: Mannavita Almaecet Kapszula Krómmal

Citrusfélék

A grapefruit, a citrom, a narancs és más citrusok gazdagok rostban és vitaminokban, így egészséges részei lehetnek a diabetikus étrendnek.

Hüvelyesek

A bab, lencse, a csicseriborsó és más hüvelyesek kiváló rost- és fehérjeforrások, így remek alapjai vagy kiegészítései lehetnek a cukorbetegség kezelésére irányuló étrendnek.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése holisztikus megközelítést igényel, amely igény szerint magában foglalja a gyógyszeres kezelést és az életmódbeli változtatásokat. A rendszeres vércukorszint-ellenőrzés, a testmozgás, illetve a kiegyensúlyozott étrend alapvető fontosságú a betegség hatékony kezeléséhez. Ajánlott egészségügyi szakemberrel együttműködni az egyéni kezelési és táplálkozási terv kidolgozásához.

A fenti információk tájékoztató jellegűek!

Források:

https://examine.com/type-2-diabetes/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK513253/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK551501/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK279012/

Fotó: Alexy Almond

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute