A magnézium egészségügyi előnyei és legkiválóbb forrásai

A magnéziumot sokan nyugtató és alvást elősegítő hatása miatt alkalmazzák, ám e kulcsfontosságú ásványi anyag sokkal többet nyújthat ennél.

Étcsokoládé. A magnézium egészségügyi előnyei és legkiválóbb forrásai

Mi az a magnézium?

A magnézium egy kulcsfontosságú ásványi anyag és elektrolit, mely alapvető szerepet játszik számos testi funkció lebonyolításában, illetve a szellemi és a fizikai egészség megőrzésében is. A magnézium részt vesz például több, mint 300 enzimreakcióban, hozzájárul az idegek és az izmok megfelelő működéséhez, a vérnyomás szabályozásához, a csontok egészségének megőrzéséhez, a fehérjeszintézishez, valamint fontos szerepet játszik az általunk elfogyasztott élelmiszerek energiává alakításában is. 

Testünkben a magnézium körülbelül 60%-a a csontokban található, így a negyedik legbőségesebben előforduló ásványi anyag a szervezetünkben. A magnézium egy létfontosságú ásványi anyag, ami azt jelenti, hogy ugyan szükséges különböző élettani funkciókhoz, testünk nem képes előállítani azt. Ezért a magnéziumot teljes értékű ételekből, vagy igény esetén étrend-kiegészítőkből kell pótolnunk, ezzel biztosítva megfelelő szintjének fenntartását és egészségünk megőrzését.


A magnézium alapvető szerepei és egészségügyi előnyei

A magnézium segít megőrizni a szív- és érrendszer egészségét

A magnézium alapvető fontosságú a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez. Mivel hatással van az idegek és az izmok működésére, hozzájárul a szívritmus szabályozásához és az optimális vérnyomás fenntartásához is, illetve egyes beszámolók szerint a megfelelő magnéziumbevitel jelentősen csökkentheti az érelmeszesedés kockázatát is.

Bővebben a magnézium szívre gyakorolt jótékony hatásáról: Magnéziummal a szív egészségéért - Hogyan és mennyit fogyasszunk belőle?

A magnézium hozzájárulhat a migrénes fejfájás megelőzéséhez

Kimutatták, hogy a migrénnel küzdők gyakran alacsonyabb magnéziumszinttel rendelkeznek. További vizsgálatok szerint esetükben a magnézium étrend-kiegészítők alkalmazása hatásosnak bizonyulhat a migrénes fejfájás előfordulásának megelőzésében.

Hozzájárulhat a csontok egészségének megőrzéséhez

A magnézium fontos szerepet játszik a csontképzésben, valamint befolyásolja az osteoblasztok és osteoklasztok aktivitását is, amelyek felelősek a csontszövet felépítéséért és lebontásáért. Beszámolók szerint a magnézium megfelelő szintje, és a magnéziumban gazdag ételek rendszeres fogyasztása növelheti a csontok ásványianyag-sűrűségét, jelentősen csökkentve ezzel a csonttörések kockázatát.

Szerepet játszhat a hangulat szabályozásában és a mentális egészség megőrzésében

A magnézium alapvető a megfelelő agyműködéshez, az idegrendszer védelméhez és a hangulat szabályozásához is. Egyes vizsgálatok szerint a magnézium rendellenesen alacsony szintje a szervezetben növelheti a depresszió előfordulásának kockázatát. További tanulmányok szerint pedig a magnézium étrend-kiegészítők hatékonyan alkalmazhatók a depresszió tüneteinek kezelésére is.

A magnézium hozzájárulhat a vércukorszint szabályozásához is

A magnézium szerepet játszik a metabolikus folyamatban, és kimutatták, hogy a magasabb étrendi magnéziumbevitel összefügg a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenésével. Ennek egyik fő oka, hogy a magnézium hatással van az inzulin, a vércukorszint szabályozásáért felelős hormon kiválasztására és működésére is.

Segíthet a krónikus gyulladások csillapításában is

A szervezetben fennálló krónikus gyulladások nem csak az elhízás és a súlyos betegségek kockázatát növelik, hanem az öregedési folyamatokat is jelentősen felgyorsítják. Tanulmányok szerint a megfelelő magnéziumbevitel fordítottan arányos a gyulladásos markerekkel, tehát optimális szintje csökkentheti a fenti panaszok előfordulásának esélyét.

Mik a magnéziumhiány leggyakoribb jelei és egészségügyi kockázatai?

A megfelelő magnéziumbevitel létfontosságú az egészséghez, ám sajnos hiánya meglehetősen gyakori az egyoldalú vagy egészségtelen táplálkozás, különböző betegségek, illetve más tényezők következtében. A magnéziumhiány korai jelei közé tartozik többek között az étvágytalanság, a fáradtság, az izomgörcsök és az általános gyengeség érzése is. Ahogy a hiány súlyosbodik, zsibbadás, bizsergés, görcsrohamok, szívritmuszavarok, és akár személyiségváltozások is kialakulhatnak.

Ezen tünetek figyelmen kívül hagyása és a megfelelő kezelés elmulasztása komoly egészségügyi kockázatot jelent. A krónikus, hosszú ideig fennálló magnéziumhiány olyan súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a csontritkulás, a magas vérnyomás, egyes szív- és érrendszeri betegségek, valamint a 2-es típusú cukorbetegség. Ezeken túl kutatások szerint összefüggés van a magnéziumhiány és egyes mentális rendellenességek, mint például a szorongás és a depresszió előfordulása között is.

Mik a magnézium leggazdagabb természetes forrásai?

A magnéziumot szerencsére könnyedén bevihetjük az egészséges és változatos étrenden keresztül. Legkiválóbb forrásai közé tartoznak például a következők:

Diófélék és magvak

A mandula, a kesudió és a lenmag mellett a tökmag, a napraforgómag és a chia mag is kiváló magnéziumforrások. Rendszeres fogyasztásukkal jelentős mennyiségű magnéziumot juttathatunk a szervezetünkbe, és csökkenthetjük a magnéziumhiány kialakulásának kockázatát.

Leveles zöldségek

A spenót, a kelkáposzta és a svájci mangold mellett a fodros kel, a mustárlevél és a rukkola is figyelemreméltóan magas magnéziumtartalommal rendelkeznek. Igyekezzünk minél sötétebb zöld színű leveles zöldségeket választani, hiszen ez jellemzően magasabb tápanyagtartalomról árulkodik.

Teljes kiőrlésű gabonafélék

A quinoa, az árpa, a zab, valamint az amaránt és más teljes kiőrlésű gabonák a magnézium bőséges forrásai. Ezeket a gabonákat a kiegyensúlyozott étrend részeként érdemes rendszeresen fogyasztani.

Hüvelyesek

A hüvelyesek, mint például a fekete bab, a lencse, a csicseriborsó és a szójabab nem csak fehérjékben és rostokban gazdagok, hanem jelentős magnéziumtartalommal is bírnak.

Avokádó

Az avokádó nem csak kimagasló E-vitamintartalommal és szívbarát zsírokkal büszkélkedhet, hanem figyelemre méltó magnéziumtartalommal is. 

Kakaó és csokoládé

A kakaóhegy, a kakaó és az étcsokoládé rendkívül  gazdag magnéziumban. Fontos, hogy magas kakaótartalmú, lehetőleg 70% feletti csokoládét válasszunk, hiszen ebben jelentősen magasabb mennyiségű magnézium és antioxidánsok találhatók.

Hogyan fogyasszuk a magnéziumban gazdag ételeket és étrend-kiegészítőket?

A magnéziumban gazdag ételeket a legjobb, ha a kiegyensúlyozott étrend részeként fogyasszuk, hiszen ez biztosítja e kulcsfontosságú ásványi anyag lehető leghatékonyabb felszívódását a szervezetben. Szakértők szerint a magnézium étrend-kiegészítőket javasolt étkezés közben fogyasztani, ezáltal fokozható a biológiai hasznosulás és az arra érzékenyeknél csökkenthetők az olyan mellékhatások, mint például a gyomorbántalmak vagy a hasmenés. Fontoljuk meg a cink étrend-kiegészítők túl magas dózisú, vagy magnéziummal egyidejű alkalmazásának elkerülését is, mivel ezek gátolhatják a magnézium felszívódását.

Ajánlott termékek: 

Mannavita ElektronyK+ Elektrolit Italpor - A magnézium mellett olyan további kulcsfontosságú elektrolitokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz, mint például a cink, a kalcium és a kálium. Gondosan kifejlesztett és a hatékony felszívódás érdekében optimalizált formulájának köszönhetően könnyedén és egyidejűleg pótolhatjuk ezeket az alapvető tápanyagokat. 

Zinzino ZinoShine+ D-vitamin és Magnézium - D3-vitamint és széles spektrumú magnéziumot tartalmaz, így kiválóan alkalmazható az immunrendszer támogatására, az idegrendszer védelmére, valamint az izmok és a csontok védelmére is.

Bioglan Aktív Magnézium Tabletta - 4 különböző magnézium típust tartalmaz az optimális felszívódás és hasznosulás érdekében.

Mit érdemes szem előtt tartani a magnézium étrend-kiegészítők alkalmazása előtt?

Míg a magnézium étrend-kiegészítők a legtöbb ember számára jellemzően biztonságosak, az arra érzékenyeknél, illetve rendellenesen magas dózis fogyasztása esetén előfordulhatnak mellékhatások. Fontos továbbá megjegyezni, hogy ezek e készítmények kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, például egyes antibiotikumokkal, a vízhajtókkal, vagy a csontritkulás kezelésére szolgáló gyógyszereket. Ezen túl azok, akik vesebetegségben szenvednek, járjanak el kellő óvatossággal, és konzultáljanak orvosukkal a számukra legmegfeleleőbb készítmény alkamazását illetően, hiszen előfordulhat, hogy veséik nem választják ki hatékonyan a felesleges magnéziumot, ami annak rendellenes felhalmozódásához vezethet. Fennálló betegségek, illetve terhesség esetén szintén javasolt orvosunkkal konzultálni új étrend-kiegészítő alkalmazása előtt.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/magnesium/

https://ods.od.nih.gov/Magnesium

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4586582/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK507250/

https://www.nhlbi.nih.gov/health/heart

https://www.mdpi.com/2072-6643/12/6/1661

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Alleksana

SHVETS Production

Any Lane

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute